قبل از خرید دمبل حتما این نکات را بدانید

  • 10 مرداد 1399
  • 0 نظر
  • مبین عبادی

خرید دمبل از بهترین روش‌هایی است که می‌تواند چربی‌های بدشکل را به عضلات زیبا و متناسب تبدیل کند. دمبل‌ها در خانه، باشگاه ورزشی، حتی هنگام پیاده‌روی با شما همراه هستند و در مراسم وداع با چربی‌های لرزان به کمکتان می‌آیند. هر چند که استفاده از آنها راحت است اما خریدشان بدون دانستن نکات لازم، چندان ساده نیست.

نکات لازم برای خرید دمبل چیست؟

وزن

وضعیت جسمانی شما، نوع تمریناتی که انجام می‌دهید و قدرت دست‌هایتان در انتخاب دمبل مناسب نقش دارند. پس بی‌گدار به آب نزنید. بهتر است، قبل از خرید دمبل از یک مربی ماهر درباره انتخاب دمبل مناسب سؤال کنید. اگر دمبلی با وزنی نامناسب انتخاب کنید، احتمال اینکه به بدنتان آسیب برسد، بسیار زیاد خواهد بود. ضمن اینکه نتیجه‌ای هم از ورزش‌کردن دریافت نخواهید کرد.

بنا به نوع تمرینات ورزشی‌تان باید به دنبال دمبل مناسب بگردید. برای مثال اگر حرکات متنوع ایروبیک را دنبال می‌کنید و در طول یک دور از تمرین باید با حرکات مختلف از دمبل استفاده کنید، خرید وزنه‌ای ساده و ثابت برایتان مناسب‌تر است. چون لازم نیست، مدام دیسک‌ها را به میلهٔ آن کم و زیاد کنید. دیسک دمبل‌ها یعنی آن بخش‌هایی که به دو سر میلهٔ دمبل‌های قابل‌تنظیم اضافه می‌شوند.

شکل

دو سر دمبل به دو شکل هندسی گرد و شش‌ضلعی ساخته می‌شود. شاید به نظرتان فرق چندانی میان این دو شکل از دیسک وجود نداشته باشد اما اگر بعد از ورزش، دمبل‌ها را روی زمین و سطحی لیز و لغزنده می‌گذارید، در حالتی که دو سر دمبل گِرد باشند، امکان دارد که به قول خودمانی، دمبل‌ها روی زمین قِل بخورند و یک‌جا نایستند. اما دیسک‌های شش‌ضلعی، چنین مشکلاتی ندارند.

قیمت

در خرید دمبل به سراغ مدل‌های ارزان و برندهای بی‌کیفیت نروید. واقعیت این است که برای بعضی چیزها باید هزینه کرد. مثلا دمبل‌ها از وسایلی هستند که مستقیما به تن‌درستی و سلامتی‌تان وابسته‌اند و اگر جنسی نامرغوب داشته باشند و کیفیت مناسبی نداشته باشند، ورزش کردن را برایتان دشوار و بی‌نتیجه خواهند کرد.

دمبل های بدنسازی

شکل و عملکرد

شما ممکن است متوجه شده باشید که برخی از شکل دمبل ها متفاوت است، آنها ممکن است شش ضلعی، دایره و حتی مربعی می باشند. شکل شش ضلعی مانع از حرکت دمبل می شود.اگر قصد دارید آنها را بر روی قفسه بین مجموعه های دیگر قرار دهید، انتهای گرد می تواند مناسب باشد.

دستگیره ها نیز بسیار مهم است، زیرا راحتی و عدم لیز خوردن باعث انجام درست حرکت می شود. دستگیرهای نامناسب خطر صدمه به مچ دست ها را در پی خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که دمبل در دست های شما راحت است. همچنین می توانید از دستکش های مخصوص بدنسازی نیز استفاده کنید.

لاستیک، وینیل پوشش داده شده، و یا فلز؟

بعضی از آنها با وینیل رنگی رنگی پوشانده شده اند. برخی از آنها لاستیک و دیگر مدل های کاملا فلزی هستند. دلایل زیادی برای بافت و پوشش های مختلف وجود دارد. بیایید نگاهی سریع به دلایل و مزایا داشته باشیم.

دمبل های لاستیکی و وینیل پوشش داده شده اغلب رنگی هستند. رنگ شناسایی آسان را فراهم می کند. به عنوان مثال، شما می دانید که وزن های صورتی 2 کیلویی هستند و وزن های آبی 5 کیلویی. اگر شما دمبل ها را رها کنید، لاستیک همچنین از کف خانه یا باشگاه شما محافظت می کند.

بعضی افراد وزن های رنگی را ترجیح می دهند، زیرا آنها کمتر صنعتی هستند. علاوه بر این، پوشش های وینیل و لاستیک می تواند وزن را آسان تر کند. با این حال، اگر دست های شما عرق کند، مدل پلاستیکی می تواند سخت برای استفاده باشد.

دمبل های فلزی رنگی نیست. آنها به طور کلی دارای بدنه سیاه با دسته های نقره ای هستند. در حالی که شما به راحتی نمی توانید وزن ها را با رنگ مشخص کنید، مقدار وزن این دمبل ها بر روی وزنه هایشان قید شده اند. مزیت خوبی آنها در این است که در صورت عرق کردن، دستگیره های فلزی برای استفاده راحت تر هستند.

ختم کلام

خرید دمبل می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به اندامی سالم، قوی و زیبا کمک کند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خرید دمبل در نظر داشته باشید، تناسب آن با نیازها و شرایط جسمانی‌تان است. اگر دمبلی بیش از حد توان جسمی یا نامناسب با نوع ورزش و تمرینی خریداری کنید که قرار است در منزل یا باشگاه انجام بدهید به بدنتان آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری وارد خواهد شد.

 

پیشنهاد:
راهنمای خرید طناب ورزشی

 

 

 

 

 

 

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
جدیدترین کالاها
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه